Stare puzzle w dydaktycznej odsłonie

Stare puzzle w dydaktycznej odsłonie

Wiecie jak to jest, dziecko leży w domu chore. Ty idziesz na zakupy do spożywczaka i żal Ci tego Małego Skrzata, więc chcesz mu coś kupić. Jest kilka rzeczy, które ucieszą Malucha. U mnie Dzieciaki nigdy nie odmówią słodyczy, a zwłaszcza lodów, ale one w chorobie niewskazane. Mała woda mineralna z superbohaterem byłaby zdecydowanie lepszym pomysłem, bo w czasie choroby trzeba dużo pić. No ale matka wariatka walczy z nałogiem małoletnich i próbuje ograniczyć produkcję śmieci, więc się odzwyczajamy 🙂 I wtedy mi wpada w łapki zabawka, co to jej jeszcze nie mamy, no i może by się przydała. Rozmyślając nad zakupem wpada mi do głowy pomysł jak zabawkę stuningować, więc decyzja zostaje podjęta błyskawicznie. A potem zabawka czeka miesiącami na przeróbkę, aż w końcu przychodzi jej pięć minut. I tak o to nasze stare puzzle dostały nowy look i przemieniły się z jednofunkcyjnej zabawki w wielofunkcyjną pomoc dydaktyczną. Tablicowe puzzle polecają się do czytania, liczenia i układania.

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • puzzle średniej wielkości, u mnie drewniane, ale możesz użyć również papierowych,
 • drobny papier ścierny,
 • farba tablicowa + wałek + kuweta + rozpuszczalnik,
 • podkładki do malowania, u  mnie gazeta,
 • taśma malarska – opcjonalnie,
 • rękawiczki ochronne – opcjonalnie,
 • kolorowe kredy / kredki STABILO Woody 3in1,
 • mokra szmatka.

Stare puzzle DIY

Tablicowe puzzle – KROK PO KROKU:

 1. Zeszlifuj delikatnie powierzchnię puzzli, którą będziesz malować papierem ściernym.
 2. Brzeg puzzli możesz zabezpieczyć przed zamalowaniem taśmą malarską. Ze mnie jest leniwa bestia, więc pominęłam ten punkt.
 3. Przygotuj wałek, kuwetę i farbę. Załóż rękawiczki. Maluj puzzle trzymając je pojedynczo w rękach i odkładaj do wyschnięcia na podkładce.
 4. Producent zaleca nałożenie 2-3 warstw farby. Ja pomalowałam puzzle tylko raz 😀

I co z tymi puzzlami?

Puzzle stworzyłam z myślą o wykorzystaniu ich w nauce czytania. Piszemy na puzzlach sylaby, układamy je i czytamy. W zabawach z literkami stosujemy metodę sylabową. Po ciężkich początkach, widzę, że teraz Maluch coraz szybciej i więcej sylab łapie. No ale jesteśmy zdecydowanie na początku naszej przygody z czytaniem 😀 U nas zdecydowanie bardziej atrakcyjne jest pisanie, więc uczymy się czytać pisząc. A czytanie koślawych literek pięciolatka wcale nie jest takie proste.

Czytanie puzzli metoda sylabową

puzzle tablicowe do czytania i pisania

Tablicowe puzzle wykorzystujemy również do prostych zabaw matematycznych. Liczymy np. jesienne skarby 😀 Malujemy na nich rysunki, które potem składamy w historie. Przygotowałam też kiedyś ciągi przyczynowo-skutkowe. Takie pomoce wielofunkcyjne lubię najbardziej, bo przestrzeń magazynowa w naszym domu jest bardzo okrojona.

Liczymy jesienne skarby

Historyjka obrazkowa - KWIATEK

Cykl przyzcynowo-skutkowy DIY - DRZEWO

A Wy co sądzicie o mojej przeróbce? Waszym zdaniem stare puzzle zyskały czy straciły po tej metamorfozie?

Marta

PS No i puzzlami można też na pewno kodować, a to teraz takie modne jest ;/ Koniecznie muszę rozgryźć temat i wypróbować z moimi testerami 😀 Jak coś ciekawego wymyślimy, to się podzielimy..