Zręcznościowe zabawy z kasztanami

Zręcznościowe zabawy z kasztanami

Jesień w pełni, a w raz z nią sezon kasztanowy. Moje Maluchy nie przejdą obojętnie obok żadnego kasztana. Znosimy je do domu tonami i potem kombinujemy co by z nimi zrobić. Bieganie po kasztanach już przerobiliśmy, kasztanowe rękodzieło też już była, mamy kasztanowe ludziki, stworki i zwierzaczki. Zatem najwyższa pora na zręcznościowe zabawy z kasztanami.

CZEGO POTRZEBUJESZ:

  • kasztany,
  • kilka rodzajów taśmy washi tape,
  • nożyczki,
  • taśma krawiecka / miara / linijka / centymetr,
  • kocyk / prostokątny kawałek grubszego materiału,
  • kredka do malowania po tkaninie,
  • maszyna do szycia,
  • rura od odkurzacza.

KASZTANOWE BULE

Zasady gry w bule przenieśliśmy do domu. Metalowe kule zastąpiliśmy kasztanami oklejonymi kolorową taśmą washi tape. Ja okleiłam kasztany tylko na krzyż, dzieciaki byli zdecydowanie bardziej ambitni. Nasza wersja bardzo odbiega od oryginału, ale bawimy się dobrze. U nas każdy z zawodników ma po 4 kule w jednym kolorze. Grać możne jednocześnie do 4 zawodników. Zabawę zaczynamy od rzucenia najmniejszym kasztanem, który nie jest oklejony. Następnie zawodnicy, po kolei próbują rzucić swoimi kasztanami jak najbliżej tego najmniejszego. Gdy wszyscy wyrzucą swoje kasztanowe bule, to mierzymy, który kolor jest najbliżej celu. Poza emocjonującą zabawą lekcja matematyki w gratisie, bo porównujemy liczby i zapisujemy wyniki na kartce.

Bule DIY dla dzieci z kasztanów

KASZTANOWY LABIRYNT

Stary niemowlęcy kocyk przerobiliśmy na labirynt dla kasztanów. Tzn ja zaprojektowałam i rozrysowałam kredką ścieżki, a potem specjalista nam to przeszył jak należy maszyną do szycia 😀 Teraz ćwiczymy motorykę małą błądząc razem z kasztanami w naszym mikro labiryncie.

Labirynt dla kasztanów

Kasztanowy labirynt

KASZTANODROM

Na pewno znacie kulodromy. Niestety nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wersji sklepowej. Więc postanowiliśmy sobie zmajstrować coś w tym stylu. Na pionowym wsporniku łóżka (u nas KURA IKEA 🙂 zamontowaliśmy starą rurę odkurzacza, oplatając ją wokół pionowego elementu. Żeby było higienicznie rurę wypraliśmy w pralce, bo nigdy nie wiadomo, kto będzie miał ochotę jej wylot wziąć do buzi. Bo montażu i długich testach okazało się, że najlepsze parametry mają kasztany. Planowaliśmy kulodrom, jak ich wiele w internecie, a mamy upcyklingowy kasztanodrom.

Kasztanodrom z rury od odkurzacza

Upcyklingowy kulodrom dla kasztanów

Wasze kasztany są już gotowe na nowe wyzwania?

Marta