Edukacja przyrodnicza w przedszkolu

Edukacja przyrodnicza w przedszkolu

Rok szkolny wystartował, więc mam dla Was coś z pogranicza edukacji i wakacji, żeby łatwiej było wejść w ten nowy rytm. Proponuję Wam proste DIY z plikami do pobrania, leniwy spacer, co by się nikt nie zmęczył, połączony z poszukiwaniami skarbów (natury) i na koniec trochę ćwiczeń umysłowych. Układanka lewopółkulowa jest Wam pewnie doskonale znana, my wypróbowaliśmy ją wcześniej z klockami Duplo. Jednak tym razem poszliśmy o krok dalej, bo przy okazji układanki logicznej poznajemy bliżej owoce i szyszki roślin ozdobnych, które rosną wokół nas. Jednocześnie odkrywając razem z Maluchem piękno przyrody i jej różnorakość, bo edukacja przyrodnicza w przedszkolu jest możliwa.

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • pudełko – u nas zamykana wytłaczanka po jajkach,
 • farby + pędzle + woda / pisaki / długopisy / naklejki – opcjonalnie, do ozdobienia pudełka,
 • dwustronny wydruk żetonów na kartce bloku technicznego,
 • kredki / pisaki / cienkopisy – do pomalowania żetonów,
 • folia do laminowania + laminarka / żelazko,
 • dziurkacz o średnicy 42 mm / nożyczki,
 • masa plastyczna do przyklejania żetonów – opcjonalnie,
 • owoce i szyszki roślin ozdobnych.

Lekcja przyrody w przedszkolu - edukacja przyrodnicza

Przyrodnicze DIY dla dzieci - nauka przez zabawę

EDUKACJA PRZYRODNICZA W PRZEDSZKOLU w 4 krokach

1- zaplanuj

Najpierw wybierz się na spacer i sprawdź jakie ciekawe rośliny rosną wokół Was. Ja przy wyborze gatunków kierowałam się następującymi zasadami:

 • Rośliny muszą rosnąc w dość bliskiej odległości między sobą, w granicach możliwości spacerowych Maluchów.
 • Owoce i szyszki muszą być z różnych rodzajów i zdecydowanie się różnić wizualnie między sobą, żeby nie zniechęcić. Dopiero jeżeli Maluch w pełni opanuje zabawę, można wybierać gatunki tego samego rodzaju lub podobne do siebie (czyli np. wybieramy do układanki tylko jeden gatunek klonu, a jarząb pospolity i ognik szkarłatny wcale nie tak łatwo rozróżnić).
 • Owoce i szyszki, które chcemy zbierać muszą znajdować się w jednym czasie na krzewach i drzewach i być dla nas dostępne. (W naszej okolicy rośnie stary platan, ale owoce rosną tak wysoko, że nie było możliwości ich zerwania. Na szczęście upolowałam jego owoce przy innej okazji na osobniku średnim wieku.)
 • Owoce i szyszki muszą być niewielkie, żeby zmieściły się do wytłaczanki, w której będziemy je przechowywać i układać. (Dlatego musiałam zrezygnować z mojej ukochanej szyszki sosny czarnej.)

2- malujemy

Tekturowe, zamykane pudełko po jajkach pomaluj farbami na dowolne kolory. Jeżeli masz ochotę możesz coś na nim napisać lub coś przykleić.

Wydrukuj żetony na kartce A4  z bloku technicznego dwustronnie. podczas drukowania przypilnuj, żeby podpisy pasowały do rysunków. Pomaluj razem z Maluchem żetony z namalowanymi owocami i szyszkami. Żeby zabawa była łatwiejsza użyjcie takich barw jakie występują w naturze – dla ułatwienia zamieszczam też pokolorowaną wersje szablonu .pdf do wydruku. Zalaminuj pokolorowany arkusz i wytnij żetony dziurkaczem lub nożyczkami. Przyklej żetony obrazkiem do góry za pomocą masy plastycznej w wewnętrznej części pudełka.

3- poszukiwacze skarbów na tropie

Zabierz na spacer pudełko i poszukaj skarbów na drzewach, krzakach i pod nimi. Wypełnij całe pudełko owocami i szyszkami.

4- układamy

W domu bawcie się w układanie owoców i szyszek w rożnych kombinacjach wg przyklejonych żetonów w pudełku lub rozłożonych na stole. Pamiętaj, że układanie zaczynamy zawsze od górnego lewego rogu. Mów dziecku najpierw jakie nazwy rodzajowe mają owoce i szyszki wykorzystane w układance, potem wprowadź nazwy gatunkowe. Później bawcie się w dopasowywanie nazw, a nie rysunków do poszczególnych owoców i szyszek. Jeżeli Maluch załapie botanicznego bakcyle możesz wprowadzić nazwy łacińskie, bo to przecież międzynarodowy język przyrody 🙂

Stworzona przez Was botaniczna układanka lewopółkulowa jest zabawką dydaktyczną, którą możecie dowolnie modyfikować, zmieniać, dostosowując do własnych potrzeb. Dokładajcie kolejne owoce i szyszki znalezione podczas spacerów i wędrówek, bo edukacja przyrodnicza w przedszkolu to jest to, a nauka przez zabawę jest najfajniejsza.

Edukacja przyrodnicza w przedszkolu - nauka przez zabawę

Naturalna układanka lewopółkulowa - DIY dla dzieci

Botaniczna układanka lewopółkulowa - nauka przez zabawę

 

Z życzeniami owocnego odkrywania przyrody

Marta

PS Gdy opowiedziałam mojemu pięciolatkowi, że musimy zmalować sobie skrzyneczki i pójdziemy szukać skarbów do parku, to on z przejęciem stwierdził, że musimy się spieszyć, żeby żaden złodziej nie zabrał nam tych skarbów 😀 Więc i Wy się spieszcie.

PS2 Jeżeli jesteś z okolic Poznania i edukacja przyrodnicza w przedszkolu to totalnie nie Twoje klimaty, to z przyjemnością poprowadzę dla Was warsztaty. Zapraszam serdecznie do kontaktu 🙂