Kolorowe patyczki – układamy i kodujemy

Kolorowe patyczki – układamy i kodujemy

Sezon lodowy w pełni, jeżeli jesteście lodożercami lodów na patyku, to to DIY jest dla Was. U nas niestety nie ma amatorów lodów na patyku. A w patyczki zaopatrzyliśmy się w sklepie papierniczym. Na rynku dostępne są patyczki w dwóch opcjach, tj. dla leniwych już pomalowane lub w naturalnym kolorze drewna dla ambitnych. A Ty wolisz kupić kolorowe patyczki, czy zmajstrować je samemu? Przygotowałam dla Was aż 30 plansz z patyczkami w 2 różnych formatach do układania i kodowania, tj. 12 plansz w naszym laptopowym formacie oraz 18 plansz w formacie A5.

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • kreatywne patyczki / patyczki po lodach,
 • farby w 6 kolorach, jeżeli nie masz kolorowych patyczków,
 • taśma washe tape,
 • samoprzylepna taśma magnetyczna o grubości 1,5 mm,
 • nożyczki / nożyk,
 • biała kartka,
 • wydruk 12 lub 18 plansz do układania,
 • kredki odpowiadające kolorom patyczków.

Kolorowe patyczki – KROK PO KROKU:

 1. Kup kolorowe patyczki kreatywne lub przygotuj je samodzielnie malując 6 patyczków na różne kolory farbami.
 2. Kolejnych 6 patyczków oklej różnymi taśmami washe tape.
 3. Podklej patyczki taśmą magnetyczną (6 patyczków w różnych kolorach i 6 patyczków z wzorem taśmy) – użyliśmy samoprzylepnej taśmy o grubości 1,5 mm.
 4. Pobierz i wydrukuj arkusze do układania. Przygotowałam 12 plansz w formacie odpowiadającym naszemu laptopowi oraz 18 plansz w formacie A5 – decyzja należy do Ciebie 😀 Plansze laptopowe dotnij do odpowiedniego formatu, wzdłuż linii, a plansze w formacie A5 stworzysz składając wydruki na pół wzdłuż linii. Możesz kartki skleić lub przeciąć.
 5. Pokoloruj arkusze zgodnie z użytymi kolorami patyczków magnetycznych.
 6. Z taśmy magnetycznej wytnij 12 małych kwadratów (ich wielkość nie ma znaczenia, szerokość taśmy będzie odpowiednim wymiarem).
 7. Na 6 kwadratach naklej białe kartki, a każdy z kwadratów pomaluj na kolor odpowiadający kolorom patyczków.
 8. Na pozostałych 6 kwadratach naklej taśmy washe tape, te które użyłeś do oklejenia patyczków.

Układamy kolorowe patyczki

Taśma washe tape i patyczki po lodach

Kolorowe patyczki handmade

Kodowanie kolorowymi patyczkami

I co dalej z tymi patyczkami? Jak układać? Jak kodować?

Zacznijcie od ułożenia pokolorowanych arkuszy na tablicy magnetycznej i układania kolorowych patyczków na niej. Gdy Maluch opanuje to zadanie do perfekcji, to połóżcie wzór do układania obok tablicy, a na tablicy magnetycznej niech Maluch go ułoży. Następnie możecie spróbować układanki lustrzanej, czyli zadaniem jest nie odzwierciedlenie układu ze wzoru, tylko ułożenie lustrzanego odbicia. Na koniec pobawcie się w kodowanie. Na tablicy magnetycznej lub koło niej ułóż jeden ze wzorów oraz w rzędzie 6 pokolorowanych kwadratowych magnesów, obok w drugim rzędzie 6 kwadratowych magnesów z taśmą wash tape. Zadanie polega na zakodowaniu pokolorowanego układu patyczków używając patyczków we wzory.

Możecie też układać patyczki bez podklejania ich taśmą magnetyczną. Wzory, gdzie patyczki się nakładają układa się zdecydowanie łatwiej z patyczków bez podklejenia. A gdy zabawa Was znudzi twórzcie własne kompozycje.

Z życzeniami magnetycznej zabawy

Marta

PS U nas hitem swego czasu było wkładanie patyczków do pudełka. Bardzo zajmująca zabawa nie tylko dla niemowlaka 😀

Niemowlak wkłada kolorowe patyczki