Magnetyczna układanka – mini tetris DIY

Magnetyczna układanka – mini tetris DIY

Nie jestem pierwszej młodości, więc doskonale pamiętam czasy bez internetu i bez komputera. W czasach mojego dzieciństwa wielkim hitem była gra tetris. Czy ktoś jeszcze pamięta te spadające klocki? Bo moja magnetyczna układanka powstała właśnie na bazie tych wspomnień. Zatem zapraszam Was serdecznie na tetris DIY. My zrobiliśmy wersję mini pasującą do wymiarów naszej tablicy magnetycznej od laptopa, ale Wy możecie zrobić sobie więcej klocków. Nasze analogowe tetris jest również zabawką sensoryczną, bo każdy klocek poza kształtem różni się też fakturą.

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • arkusz A4 magnesu samoprzylepnego o grubości 0,7 mm,
 • 10 kawałków materiału o różnych fakturach i kolorach, my użyliśmy: kolorowej pianki kreatywnej, filcu, maty antypoślizgowej do szuflad, włókniny ogrodowej, bawełny prążkowanej, bawełny z napami,
 • wydrukowany szablon na kartce A4,
 • taśma klejąca,
 • nożyk do tapet + linijka + podkładka do wycinania,
 • nożyczki,
 • klej introligatorski – opcjonalnie.

Tetris DIY ze skrafków róznych materiałów

Sensoryzcna ukłądanka magnetyczna handmade

Upcyklingowe tetris DIY

Magnetyczna układanka – tetris DIY – KROK PO KROKU:

 1. Pobierz i wydrukuj szablon tetris DIY.
 2. Przyklej taśmą klejącą wydruk do arkusza magnetycznego, ułóż całość na macie do wycinania i wytnij nożykiem introligatorskim klocki, pomagając sobie linijką.
 3. Przygotuj materiały o różnych fakturach i dopasuj je do odpowiednich klocków.
 4. Odklej od magnesów folię zabezpieczającą wraz z papierem i przyklej magnesy do odpowiednich materiałów. Podczas przyklejanie, nie naciągaj materiału, ułóż go swobodnie na warstwie klejącej. Nadmiar materiału odetnij nożyczkami.
 5. Jeżeli, któryś z materiałów się odkleja, to podklej go klejem introligatorskim, dociśnij i pozostaw do wyschnięcia. U nas najbardziej niesforny był szary filc 😀

JAK SIĘ BAWIĆ magnetyczną układanką teris

W nasze analogowe tetris gramy na naszym drewnianym laptopie. Znamy trzy warianty zabawy:

 1. Maluch może sam próbować ułożyć wszystkie klocki jednocześnie na tablicy magnetycznej. W razie pomyłki zawsze można zacząć układanie od nowa.
 2. Rozłóż na tablicy magnetycznej kilka klocków. Maluch ma za zadanie dopasować pozostałe elementy układanki.
 3. Podawaj dziecku po kolei po jednym klocku, które kolejno umieszcza na tablicy magnetycznej. Przy tym wariancie nie ma możliwości przesuwania raz położonego klocka. Jeżeli Maluch ułoży wszystkie magnesy, zdobywa punkt, gdy mu się nie uda, to punkt dla Ciebie. Ciekawe kto wygra.

A jak Wy będziecie korzystać z tej układanki?

Marta