Frotaż dla dzieci i świecowe kredki kolorowe

Frotaż dla dzieci i świecowe kredki kolorowe

Kreatywne wakacje w domu – zadanie nr 8 – frotaż dla dzieci, czyli malujemy korę drzew. Dendrologia dla Malucha, w wersji kreatywnej lekcji przyrody. Bardzo fascynująca zabawa, bo nie dość, że powstają niepowtarzalne wzory, to jeszcze można je porównywać miedzy sobą, przy okazji poznając gatunki drzew. No i idealne zajęcie na pochmurny dzień, w sumie na każdą pogodę. Wystarczy zabrać na spacer do parku lub lasu papier i kredki świecowe. Najlepiej użyć świecowe kredki kolorowe, które przetopicie samodzielnie. A kora drzew w parku, czy lesie znajdzie się sama.

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • drzewa – ich kora,
 • kredki świecowe,
 • foremki sylikonowe,
 • piekarnik,
 • kartki papieru.

Kredki kolorowe – KROK PO KROKU:

 1. Obierz kredki świecowe z papierków.
 2. Umieść kredki w foremkach sylikonowych w dowolnej kombinacji kolorystycznej. My zrobiliśmy dwa zestawy kolorystyczne: zielono-niebiesko-fioletowe oraz żółto-czerwono-pomarańczowo-różowe kredki.
 3. Rozgrzej piekarnik do temperatury 150°C i włóż foremki sylikonowe z kredkami. Ja moje foremki umieściłam pionowo zawieszone na raszce rusztu, tak by kredki po stopieniu nie wypłynęły. Piecz od 10-20 minut. Pilnuj aby kredki się nie przypaliły, dlatego kontroluj systematycznie, czy są już roztopione. U mnie foremka sylikonowa była dość duża, a piekarnik bez termoobiegu, stąd musiałam czekać aż 20 minut 😀
 4. Gdy kredki się rozpuszczą, to wyłącz piekarnik i zostaw je do całkowitego wystygnięcia. Zimne kredki wyciągnij z foremek. Moje się pokruszyły na dwa kawałki, ale i tak nasze kredki kolorowe wyszły świetnie.
 5. Foremki czyściłam kilkakrotnie, bo przyjęły barwniki kredek. Ale koniec końców udało się. Używałam płynu do naczyń, próbowałam też sodą – nie wiem co podziałało.

Foremki sylikonowe do lodów i kredki świecowe Przetapianie kredek świecowych

Świecowe kredki kolorowe handmade

Kredki świecowe Kolorowe kredki

Frotaż dla dzieci – KROK PO KROKU:

 1. Przyłóż kartkę do kory drzewa.
 2. Trzymając kartkę jedną ręka, maluj największą płaszczyzną kredki świecowej. Im większa kredka tym lepiej, dlatego przetopiliśmy stare kredki w długich sylikonowych foremkach do lodów. Gdy zamalujesz całą kartkę frotaż dla dzieci kory drzew będzie gotowy.
 3. Jeżeli potrafisz oznacz gatunek drzewa i zapisz nazwę na rysunku.
 4. Na miejscu możesz porównać swój rysunek z rzeczywistym rysunkiem kory lub później ze zdjęciami.
 5. W domu porównaj wykonane rysunki kory drzew należące do różnych gatunków.

Malowanie kory drzew Kolorowa kora drzew

Topola biała - kora drzew Robinia kacjowa- kora drzew

Brzoza brodawkowata - kora drzew Klon jawor - kora drzew

Z życzeniami kolorowej przygody

Marta