Malowanie stopami

Malowanie stopami

Kreatywne wakacje w domu – zadanie nr 4 – malowanie stopami.  To że zabawa z odciskaniem placów, rąk i stóp to świetna sprawa wiemy od dawna. Ale zabawa na dużym formacie to kolejny poziom wtajemniczenia. Tym razem Maluchy mogły poszaleć w pełni bez żadnych ograniczeń. Bo malowanie stopami to nie tylko kreatywne szaleństwo, ale też ciekawa zabawa sensoryczna. A przecież warto czasami postymulować małe stópki 😛

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • papier w rolce,
 • wodorozcieńczalne farby w płynie,
 • płaski talerz, miska, w której zmieszczą się obie stopy uczestników zabawy – u nas tacka,
 • obciążenie na końcu papieru, jeżeli bawicie się na świeżym powietrzu (w czasie naszej zabawy pogoda była bezwietrzna, a papier łatwo podwiewał),
 • folia do zabezpieczenia podłogi, jeżeli bawicie się w domu,
 • duża miska, wanna lub mały basen z wodą, żeby móc umyć szybko stopy po zabawie.

Malowanie stopami – KROK PO KROKU:

 1. Jeżeli bawicie się w domu to koniecznie zabezpieczcie podłogę. My aby ograniczyć wszelkie straty materialne urządziliśmy zabawę na trawie w słoneczny dzień. Farba rozpuszczalna wodą, więc trawnik w razie czego można umyć ze szlaucha lub poczekać na deszcz 🙂 Dzieci w czasie zabawy były w kostiumach kąpielowych.
 2. Nalej wody do basenu, wanny lub miski, żeby w każdej chwili można było umyć stopy.
 3. Rozwiń papier. Jeżeli bawicie się na powietrzu lepiej zrobić kilka odcinków krótszego papieru niż 1 super długi. Nawet bardzo delikatne podmuchy wiatru podwiewają papier.
 4. Na początku papieru ustaw pojemnik z farbą, a na końcu obciążenie, które przytrzyma papier – u nas skrzynka z zabawkami.
 5. Gdy wszystko jest gotowe, to niech dzieci ustawią się w kolejce i kolejno wchodzą stopami do pojemnika z farbą i przechadzają się po papierowym dywanie, wracając bokiem.
 6. Gdy papier będzie zamalowany lub skończy się farba to przerwij zabawę. Odłóż papier do wyschnięcia i przygotujcie nowy zestaw.
 7. Na koniec zabawy umyjcie stopy 🙂 Odradzam moczenie stóp podczas zabawy, bo wtedy farby się zmieszają i powstanie mało ciekawa barwa. Przy ostatnim przejściu najmłodszy uczestnik zabawy (2 latek) postanowił być tak miły i nalał nam do tacki z farbą wody. Odcień był obłędnie brejowaty. Także możecie poeksperymentować.

Farby na tacy i papier w rolce Maczanie stóp w farbie

Malowanie stopami - kidscraft

Malowanie stopami DIY dla dzieci

Jeżeli nie znacie rysunków z odcisków, to koniecznie wpiszczcie w wyszukiwarkę footprint art, heandrprint art lub fingerprint art. My mamy na swoim koncie kilka realizacji. U nas wszystko się zaczęło od lektury „Arcypale” 🙂  Mnie zabawa bardzo wciągnęła i od czasu do czasu proponuje ją Maluchom, póki co, to ja zwykle wymyślam jak ma wyglądać efekt końcowy. Liczę jednak, że pewnego dnia cały rysunek zaplanują i stworzą sami moi mali artyści 😀

Flaming - handprint art Koparka spychacz - footprint art

Strażacy i wóz strażacki - handprint art i footprint art Pamiątka Chrzti Świętego - zniołek - footprint art

Pająki - fingerprint art Ptaki - fingerprint art

Z życzeniami kolorowej zabawy

Marta