Gra handmade – nawlekanka

Gra handmade – nawlekanka

Bo w czasie wakacji nie zawsze świeci słońce. A jak wiadomo, w czasie deszczu dzieci się nudzą i trzeba im wymyślać co rusz to nowe aktywności. Więc specjalnie dla Was gra, żeby dzieci były zadowolone, bo gdy do zabawy wprowadzam rywalizację, to aktywuję nawet te najbardziej oporne przypadki 🙂 Jest też nawlekanie, czyli ćwiczenie motoryki małej przez Maluszka i Starszaka, ku radości rodziców 🙂 Gra handmade – nawlekanka poleca się nie tylko w letnie dni.

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • parzysta liczba kolorowych nakrętek (u nas od deserków w tubce dla niemowlaków) – mamy 10 sztuk,
 • wiertarka + wiertło 4 mm,
 • szlifierka/ papier ścierny – opcjonalnie,
 • dwie sznurówki,
 • biała kartka + nożyczki + klej + taśma klejąca transparentna,
 • kredki / flamastry / farby w kolorach odpowiadającym nakrętką,
 • 2 duże biurowe spinacze / korek od wina,
 • woreczek, który pomieści wszystkie elementy gry.

Gra w nawlekanie - upcykling dla dzieci

Nawlekanka – KROK PO KROKU:

 1. Skompletuj nakrętki, tak żeby się fajnie razem komponowały. My mamy 10 nakrętek, to jest po 5 nakrętek do nawleczenia prze każdego z graczy. Wydaje mi się, że jest to dobrze wyważona liczba, bo ani to dużo ani to mało 🙂
 2. Wywierć małym wiertłem otwory na środku każdej z nakrętek. Wyczyść nakrętki z resztek plastiku i ewentualnie przeszlifuj krawędzie otworów, żeby nie było zadziorów. Chociaż u nas nie było potrzeby szlifowania.
 3. Nawlecz po 5 nakrętek na każdą ze sznurówek. Ułożoną pionowo kartkę A4 podziel wzdłuż na dwie kolumny. W pierwszej kolumnie odrysuj kolejność kolorów na jednym sznurowadle, a w drugiej kolumnie kolejność na drugim sznurowadle. I w ten sam sposób stwórz kilka/ kilkanaście różnych kombinacji ułożeń nakrętek. My mamy 12 i wg mnie to jest wystarczająca liczba, możecie ze spokojem zrobić mniej 🙂
 4. Złóż kartkę wzdłuż tak, żeby obie kolumny były naprzeciwko siebie i sklej ją. Potnij kartkę na paski tak, żeby każda z kombinacji była osobno. Każdy z pasków oklej z obu stron przezroczysta taśmą klejącą.
 5. Jeżeli nie masz spinaczy biurowych to korek od wina przetnij wzdłuż na pół i prostopadle do płaskiej części zrób nacięcia tak, żeby można tam było wsunąć karteczkę z kolejnością układania nakrętek.

Nawlekanie zgodnie z instrukcją

Kolejnośc nawlekanie wg instrukcji DIY gra w nawlekanie

Gra handmade – nawlekanka – JAK GRAĆ?

Gra przeznaczona jest dla dwóch zawodników. Wiek graczy to wg mnie + 3 lata, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoich sił spróbowali także młodsi. Przy młodszych graczach trzeba zwrócić szczególną uwagę na ryzyko zadławienia zakrętami.

Jeden z graczy losuję karteczkę, którą należy ułożyć. Następnie karteczkę należy tak ułożyć, żeby była dobrze widoczna przez obu zawodników. Użyj do tego spinaczy biurowych lub korka od butelki. Na środku wysypujemy wszystkie nakrętki, a każdy z zawodników bierze do ręki po sznurowadle. Gdy wszyscy są gotowi to wspólnie odliczamy „3,2,1, start!” i zaczynamy nawlekać w poprawnej kolejności nakrętki. Punkt zdobywa ten, kto pierwszy poprawnie nawlecze nakrętki. Jeżeli nakrętki zostaną nawleczone w złej kolejności to zawsze można poprawić swój błąd. Wygrywa ten zawodnik, który sumarycznie zbierze więcej punktów. Punkty możemy zaznaczać na kartce lub rozdając zawodnikom za każdą wygraną rundę jakieś małe przedmioty, np. cukierki, kamienie, klocki, fasolki itp.

Z życzeniami wielu pasjonujących rozgrywek

Marta

PS Widzieliście nasze kolorowe diy sudoku? To kolejna gra handmade, w której wykorzystaliśmy te same nakrętki.