Nasze ćwiczenia lewopółkulowe z DUPLO

Nasze ćwiczenia lewopółkulowe z DUPLO

Od pewnego czasu choruję na drewnianą układankę, gdzie wkręca się drewniane kulki w różnych kolorach odwzorowując wzór z obrazka. Wypatrzyłam ją gdzieś na Pintereście i się zakochałam, ale ciągle brakowało mi czasu, żeby się zebrać i taką zmajstrować. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że to cudo nazywa się układanką lewopółkulową i wpływa stymulująco na funkcje intelektualne, rozwija mowę oraz porządkuje procesy potrzebne do nauki pisania i czytania. Więc aby przetestować, czy taka zabawa w ogóle wciągnie mojego wybrednego Przedszkolaka ułożyłam nam pomoc naukową z tego co mieliśmy w domu – tak na próbę. I przepadliśmy oboje! Nasze ćwiczenia lewopółkulowe z DUPLO polecają się do testowania. Układankę złożycie razem wg instrukcji krok po kroku w kilka chwil 🙂

Ćwiczenia lewopółkulowe z DUPLO – KROK PO KROKU:

  1. Przygotuj klocki LEGO DUPLO – im więcej tym lepiej. Jeżeli Twój Przedszkolak nie jest już maluchem to z powodzeniem możesz zastąpić duplacze klasycznymi klockami LEGO lub zamiennikami dostępnymi na rynku 🙂
  2. Zbuduj dwie jednakowe płytki. Jeżeli nie masz odpowiednio dużych płytek to poskładaj je z płaskich klocków takich jakie masz.

Płytki LEGO DUPLO Tył płytki LEGO DUPLO

Jak ćwiczyć lewą półkulę z DUPLO?

SEKWENCJE

Przygotuj płytkę, do której można przyczepiać klocki. Pokaż dziecku jak na płytce układasz sekwencję z takich samych klocków w 2 różnych kolorach. U nas najlepiej sprawdziły się te najmniejsze klocki 2×2. Następnie wspólnie z dzieckiem ułóż sekwencję z 2 kolorów. Zacznij układać sekwencję z 2 kolorów i poproś dziecko, żeby samodzielnie dokończyło. W kolejnych ćwiczeniach zwiększaj długość sekwencji (to jest liczbę użytych kolorów klocków).

LEGO DUPLO sekwencja 2 kolorów

LEGO DUPLO sekwencja kratka LEGO DUPLO sekwencja ułożona

SZEREGI

Posortujcie klocki wg kolorów i spróbuj wybrać kilka klocków, które będą tworzyły szereg, np pod względem wielkości lub gradientu koloru. Najpierw z wybranych klocków sam ułóż szereg, potem ułóżcie szereg wspólnie z dzieckiem, a na końcu poproś dziecko, żeby samodzielnie uszeregowało klocki.

Klocki do uszeregowania

LEGO DUPLO szereg czerwony LEGO DUPLO szereg żółty

LEGO DUPLO szereg zielony LEGO DUPLO szereg brązowy

UKŁADANKA LEWOPÓŁKULOWA na początek

Sparuj najmniejsze klocki DUPLO w tym samym kolorze. Na jednej z płytek ułóż dowolną kombinację z jednego z pary klocków. Wszystkie drugie klocki z pary umieść w pudełku. Najpierw pokarz dziecku jak odwzorowujesz układ klocków na drugiej płytce. Następnie wspólnie z dzieckiem odwzorujcie układ klocków i na końcu poproś dziecko, żeby zrobiło to samodzielnie. Jeżeli nie masz dostatecznej ilości małych klocków DUPLO, żeby zapełnić dwie płytki, to możesz przygotować papierowe szablony, które dziecko będzie odwzorowywać na jednej płytce. UWAGA – dopilnuj aby dziecko zawsze zaczynało układać od górnego lewego rogu i przesuwało się w prawo i w dół.

LEGO DUPLO układanka lewopółkulowa LEGO DUPLO układanka lewopółkulowa

LEGO DUPLO układanka lewopółkulowa LEGO DUPLO układanka lewopółkulowa

UKŁADANKA LEWOPÓŁKULOWA – wersja zaawansowana

Wyszukaj wszystkie kwiatki DUPLO i sparuj je ze zwykłymi małymi klockami 2×2 w tych samych kolorach. Na jednej płytce stwórz układ z małych klocków i poproś dziecko, żeby odwzorowało ten wzór na drugiej płytce używając kwiatków zamiast typowych klocków.

LEGO DUPLO układanka lewopółkulowa z kwiatkami

Sparuj klocki DUPLO w dowolnych kształtach. Na jednej z płytek stwórz dowolną kombinację i następnie poproś dziecko, żeby odwzorowało ten sam układ na drugiej płytce. Pamiętaj, że zawsze zaczynamy od górnego lewego rogu i układamy kolejne elementy w kierunku prawym i w dół 🙂

LEGO DUPLO układanka lewopółkulowa - wariant trudniejszy

Z życzeniami owocnej zabawy

Marta

PS Mój niespełna pięciolatek poległ na wersji zaawansowanej układanki, więc ćwiczenia lewopółkulowe z DUPLO będziemy powtarzać.

PS2 Kolejne pomysły na układanki lewopółkulowe już w drodze 🙂