Śmieciowe kolorowe sudoku

Śmieciowe kolorowe sudoku

Zbieracie plastikowe nakrętki? Ja zbieram namiętnie. W sumie czego ja nie zbieram? 🙂 Na bieżąco nakrętki oddaję na różniste zbiórki charytatywne, a te co ciekawsze chomikuję. Moim zdaniem nakrętki od deserków dla niemowlaków są przeurocze. Wiem kupowanie tego nie jest na pewno ani eko, ani zero waste, ale mega wygodne. Jako matka idę czasami, to jest często, na kompromisy. Na ostatnich zakupach postanowiłam z tym nałogiem skończyć, ciekawe jak długo wytrwam 😛 W każdym razie nakrętki mam, zachomikowałam i korzystam. Ty możesz je równie dobrze zastąpić innymi nakrętkami, kapslami, kamieniami lub innymi darami natury by zrobić sobie kolorowe DIY sudoku, które będzie na prawdę eko 🙂

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • po 4 nakrętki w 4 kolorach,

 • 5 kartek papieru, ja użyłam zwykłe kartki A4 składane na pół,

 • czarny pisak / drukarka (wydruk do kolorowania lub do stemplowania akwarelami),

 • akwarele w kolorach odpowiadających nakrętkom i kubek z wodą / kredki / flamastry,

 • klej / taśma dwustronna / nożyczki,

 • folia do laminowania i laminarka / żelazko – opcjonalnie,

 • dziurkacz / napownica i napy – opcjonalnie,

 • sznurek / tasiemka – opcjonalnie.

Stemplowanie kropek akwarelami i palcami

Kolorowe DIY sudoku – KROK PO KROKU:

 1. Przygotuj sobie kilka rozwiązań sudoku. Mi wystarczyło rozrysowanie 4 schematów do przygotowania 10 plansz. Użyłam cyfr, które podczas dalszej pracy zastępowałam różnymi kolorami. Jeżeli chcesz możesz pobrać moją ściągę lub kombinować samemu 🙂 Jeżeli boisz się, że coś pomylisz to wydrukuj moją ściągę w 3 kopiach i na niej na brudno rozrysuj sobie kolory i powykreślaj które pola pomijasz. wtedy będziesz miła pełną kontrolę nad sytuacją.
 2. Zdecydowałam się na wykonanie 10 plansz o zmiennym poziomie trudności. Najłatwiejsza plansza ma 4 wolne miejsca, a 12 ułożonych nakrętek, a najtrudniejsza odwrotnie. Jedynie karta z 8 nakrętkami i 8 pustymi polami jest podwójna. Wydaje mi się, że na początek taki zestaw jest ok, bo daje szerokie możliwości, bo nigdy nie wiadomo na jakim poziomie jest dziecko. A kart zawsze można dorobić.
 3. Wydrukuj arkusze do układania (tj. 5 kopi A4) – lub narysuj dwie prostopadłe linie przecinające się w połowie na każdym z 10 arkuszy A5. Mi najsprawniej poszło wykonanie kolorowych plansz akwarelami. Kolorowanie kredkami było, jak dla mnie, bardzo żmudne. Ale jeżeli masz w domu małoletniego fana kolorowania to dla niego to może być super zabawa i wtedy pobierz arkusz z kółkami i wydrukuj go w 5 kopiach. Niezależnie na którą opcje się zdecydujesz, to wydrukowane kartki złóż na pół i sklej lub przetnij.
 4. Rozłóż przed sobą 1 arkusz do układania, 1 schemat z cyframi oraz 4 kolory farb akwarelowych. Każdej cyfrze przypisz jeden kolor i trzymaj się tego konsekwentnie w ramach tego arkuszu. Stempluj palcem kolory pomijając 4 dowolne z nich – ja w tych miejscach ułożyłam nakrętki, żebym pozostawiła odpowiednią ilość wolnego miejsca. Ja ominęłam po 1 z każdego koloru i z każdego kwadratu. Gotowy arkusz odłóż do wyschnięcia.
 5. Weź kolejny pusty arkusz, inny schemat z cyframi oraz akwarele. Znów przypisz każdej cyfrze kolor i trzymaj się tego konsekwentnie w ramach tego arkuszu. Stempluj palcem kolory pomijając 5 z nich. Ja pominęłam po 1 z każdego koloru i z każdego kwadratu plus jeden dodatkowo.
 6. Z kolejnymi arkuszami postępuj analogicznie stemplując o 1 kolor mniej. Karty z 8 stemplami i 8 brakującym elementami wykonaj 2 razy.
 7. Po wyschnięciu karty możesz zalaminować, przedziurkować w rogu i nawlec na wspólny sznurek, żeby się nie pogubiły.
 8. Spakowaliśmy arkusze i komplet 16 nakrętek, do zapinanego na rzep woreczka 🙂

Nakrętki, arkusze do ukłądania i woreczek Kolorowe nakretki do upcyklingowego sudoku

Upcyklingowe kolorowe sudoku z zasadzmi gry

JAK GRAĆ w kolorowe sudoku?

Na jednym z arkuszy do układania rozłóż kolorowe nakrętki zgodnie z zaznaczonymi kolorami, następnie ułóż brakujące nakrętki w taki sposób aby w żadnej linii poziomej i pionowej, ani w żadnym kwadracie kolory się nie powtarzały. Jeżeli się pomylisz, popraw swój błąd i próbuj dalej, aż zużyjesz wszystkie nakrętki.

Arkusze do układania z zaznaczonymi kolorami mają różny poziom trudności. Najłatwiejszy jest ten, gdzie jest najmniej białych pól i najlepiej od niego rozpocznij zabawę 🙂

Życzę Wam udanych ćwiczeń umysłowych z DIY sudoku

Marta

PS Mam nadzieję, że nic nie namotałam i wszystko jest jasne, bo instrukcja wyszła mi bardzo długa, a wykonanie w praktyce jest banalnie proste 🙂