Matematyczne Słońce Przedszkolaka

Matematyczne Słońce Przedszkolaka

Chociaż kwestie gwiazd opracowaliśmy już wcześniej, to Słońce postanowiliśmy potraktować wyjątkowo, bo to przecież nie jest gwiazda jak ich wiele. I tak powstało Słońce przedszkolaka z bohomazów, bo te moje dzieci uwielbiają zamalowywać kartki na jeden kolor. Potem sknerowata matka kombinuje jak to zutylizować, żeby od razu nie trafiło do kosza 🙂 Z kartek zamalowanych na żółto, pomarańczowo i czerwono stworzyliśmy schemat warstw Słońca oraz słoneczne wyliczanki. Nasze matematyczne Słońce Przedszkolaka poleca się do ćwiczenia liczenia do 20 🙂

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • kartki zamalowane na żółto, pomarańczowo, czerwono i biało (jeżeli wolisz użyj kolorowego papieru),
 • nożyczki,
 • nożyczki ozdobne z ząbkowanym ostrzem – opcjonalnie,
 • cyrkiel lub okrągłe naczynia o różnych średnicach,
 • wydrukowane nazwy warstw Słońca, transparentna taśma klejąca i miseczka z wodą / czarny marker,
 • klej,
 • dziurkacz o średnicy 42 mm / nożyczki,
 • wydrukowane kółka z numerami na grubym papierze,
 • farby / pisaki / kredki – opcjonalnie.

Schemat warstw Słońca – KROK PO KROKU:

 1. Przygotuje po jednej kartce czerwonej, pomarańczowej, żółtej i białej. Przygotuj 4 okrągłe naczynia o średnicach mniejszych od kartki A4 i odrysuj odpowiednio okręgi od największego do najmniejszego (czerwony, pomarańczowy, żółty, biały). Jeżeli wolisz użyj cyrkla.
 2. Koła wytnij zwykłymi lub ozdobnymi nożyczkami. My wycięliśmy każde koło innymi nożyczkami.
 3. Naklejaj kolejno warstwy Słońca, tj. od największego do najmniejszego koła.
 4. Wytnij nazwy warstw Słońca wydrukowane na zwykłym papierze i naklej na nie taśmę klejącą. Dobrze dociśnij taśmę.
 5. Umieść karteczki w miseczce z wodą. Odczekaj chwilę, aż papier dobrze nasiąknie i delikatnie opuszką palca zetrzyj papier z taśmy, tak by pozostał napis.
 6. Wyciągnij naklejki z wody i przyklej nazwy na warstwach Słońca. Zaczynając od środka: białe – jądro oraz strefa promienista, żółta- strefa konwektywna, pomarańczowa – fotosfera i czerwona – chromosfera. Jeżeli wolisz możesz wykonać opis warstw słońca czarnym mazakiem. Ja mam iście lekarski charakter pisma, więc ratuję się takimi tanimi trikami 🙂

Bohomazy w kolorach słonecznych Wycinanie kół

Transfer napisów na model Słońca Model Słońca na tle Układu Słonecznego

Matematyczne Słońce Przedszkolaka – KROK PO KROKU:

 1. Wydrukuj kółka z numerami na kolorowym brystolu lub na białym i je pokoloruj.
 2. Wytnij nożyczkami lub dziurkaczem kółka z numerami oraz 20 identycznych kółek (najlepiej w kolorze białym, żółtym, czerwonym lub pomarańczowym).
 3. Kilka kartek w kolorach żółtym, czerwonym lub pomarańczowym potnij nożyczkami na wąskie paski, jeżeli chcesz przygotować wszystkie 20 Słoneczek, to potrzebujesz aż 210 pasków. Jeżeli brakuje Ci promieni to poprzecinaj je na pół. Przecież Słońce może mieć i długie i krótkie promyki.
 4. Do każdego z kółek z numerami przyklej tyle promieni ile wskazuje liczba. Po przyklejeniu odpowiedniej liczby promieni naklej z drugiej strony kółko bez liczby.

Materiały do matematycznego Słońca Matematyczne Słońca

Z życzeniami słonecznej zabawy

Marta

PS Mój syn – cwaniak – jak tylko skumał o co chodzi w zabawie zaczął wybierać najmniejsze cyferki. „Jak zrobić, żeby się nie narobić” to chyba jego dewiza życiowa 😀