Przedszkolak ogarnia fazy księżyca

Przedszkolak ogarnia fazy księżyca

Miało być inaczej, a wyszło jak zwykle 🙂 Podobno sam akt tworzenia jest najważniejszy, a nie efekt końcowy. Więc nieważne, że matka wymyśliła jak to dzieci pięknie i symetrycznie będą stemplować fazy księża. Plan chyba był zbyt wyidealizowany i jak się okazało bardzo odbiegał od rzeczywistości. No ale matka idealistka, aby ratować sytuację improwizowała. Najpierw twórczo – czytaj chaotycznie – postemplowaliśmy sobie księżyce, a potem zrobiliśmy fazy księżyca na łańcuchu. Więc nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zresztą oceńcie sami 🙂

Opis faz księżyca

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • czarny i biały brystol,
 • duży okrągły stempel, jeżeli nie masz to wytnij koło ze zwykłej gąbki do zmywania naczyń (najlepiej nieużywanej),
 • biała, srebrna, słota farba,
 • brokat srebrny lub złoty – opcjonalnie,
 • koło z brystolu o średnicy takiej samej jak stempel (u mnie pasowało koło z dziurkacza 42 mm),
 • duży okrągły dziurkacz (użyliśmy 42 mm) / nożyczki,
 • klej (użyliśmy Magic),
 • sznurek / zpagetti / wstążka – najlepiej w ciemnym kolorze.

Stemplowane fazy księżyca – KROK PO KROKU:

 1. Wytnij dziurkaczem koła z brystolu. Żeby na pewno mi nic nie zabrakło przedziurkowałam całą kartkę A4 🙂 Otrzymane koła dziurkuj jeszcze raz dziurkaczem aby otrzymać różne kształty księżyca. Jeżeli nie masz dziurkacza narysuj na kartce kształty różnych faz księżyca i je wytnij nożyczkami.
 2. Na czarnej kartce rób stemple białą lub srebrną farbą przykrywając kolejno fragmenty stempla aby uzyskać następujące po sobie fazy księżyca. Możesz zrobić to symetrycznie lub chaotycznie. Przed wyschnięciem farby możesz księżyce delikatnie przyprószyć brokatem. Moje dzieci tak poniosła zabawa, że księżyce nieoczekiwanie zaczęły zmieniać kolory jak kameleon.

Stemple, farby i tekturowe księżyce Kolorowe księćycowe stemple

Stemplowane fazy księżyca

Fazy księżyca na łańcuchu – KROK PO KROKU:

 1. Biały brystol pomaluj srebrną lub złotą farbą i zostaw go do wyschnięcia. Mi wystarczyła jedna kartka A4.
 2. Postępuj analogicznie jak w punkcie 1 – stemplowania faz księżyca. Każdy z kształtów musisz uzyskać podwójnie.
 3. Przygotuj kształty księżyców do przyklejenia, ułóż je w parach kolejno.
 4. Przygotuj długi ciemny sznurek i na końcu go zawiąż, żebyś mógł potem łańcuch zawiesić. Weź do ręki pierwszą parę księżyców, od niepomalowanej strony nanieś klej i sklej je razem umieszczając między nimi sznurek. Przyklejaj kolejno wszystkie pary księżyców.
 5. Po przyklejeniu ostatniej pary na końcu sznurka zrób taką samą pętelkę jak na początku.

 

Dziurkowanie księżyców

Łańcuch faz ksiezyca wśród planet i gwiazd Łańcuch faz księżyca

My nasz łańcuch wykorzystaliśmy do rozmowy o zmieniającym się kształcie księżyca, nazywając kolejno fazy i zachodzące zjawiska. Potem zawiesiliśmy go w naszym kąciku kosmicznym między planetami układu słonecznego i gwiazdami. A Ty co zrobisz ze swoim łańcuchem?

Życzę Wam udanych księżycowych zabaw

Marta

PS Wiedzę na temat faz księżyca zaczerpnęłam z Wikipedii. Artykuł polecam wszystkim niedouczonym tak jak ja, bo w internecie znajdowałam sprzeczne informację 🙂

PS PS W planach było notowanie codziennie dat przy stemplowanych fazach księżyca. Nam się nie udała, ale za Was trzymamy kciuki.