Upcyklingowy strój astronauty

Upcyklingowy strój astronauty

Mamy projekt KOSMOS, więc odlecieliśmy totalnie. Dla moich Maluchów najfajniejsza zabawa to wcielanie się w różne postaci, a jeszcze lepiej założyć na siebie strój jakiegoś Superbohatera. I tak o to zmajstrowałam śmieciowego Strażnika Kosmosu. Upcyklingowy strój astronauty ma hełm z paper mache oraz plecak z tlenowymi butlami. To co, lecicie z nami w kosmos?

CZEGO POTRZEBUJESZ do kosmicznego plecaka:

 • dwie duże plastikowe butelki (my użyliśmy raz 1,5 l, a przy drugim 1 l),
 • tektura falista / mocny karton  18 x 15 cm,
 • mocna szeroka taśma (my użyliśmy w kolorze szarym o szerokości 45 mm),
 • nożyczki,
 • czerwona wąska taśma klejąca, np izolacyjna – opcjonalnie,
 • klej introligatorski (my użyliśmy Magtic),
 • szeroka tasiemka tekstylna dwa odcinki po 66 cm lub jeden 113 cm (my użyliśmy smyczy reklamowej,  a do drugiego szerokiej gumki),
 •  krepa / bibuła / tiul / filc w kolorach czerwonym (2 prostokąty o wymiarach 30 x 50 cm) i pomarańczowym (2 prostokąty o wymiarach 20 x 50 cm).

Sposób przyklejenia szelek do plecó plecaka astronauty Oklejanie plecaka astronauty

Plecak astronauty od strony pleców Klejenie butelek

Przygotowanie ogni z krepy Klejenie ogni do butelek

Kosmiczny plecak – KROK PO KROKU:

 1. Zaznacz środek na krótszym boku tektury. Dwa końce taśm tekstylnych przyklej na środku krótszego boku tektury, prostopadle do niego, na głębokość około 7 cm. Drugie końce przyklej, jeden na drugim, wzdłuż drugiego, krótszego boku tektury, równolegle do niego. Alternatywnie, jeżeli masz taśmę w jednym kawałku, to odmierz jej środek i przyklej go na środku krótszego boku tektury, równolegle do niej. Pozostałe końce taśmy przyklej do drugiego krótszego boku na środku, prostopadle do niego, na głębokość około 7 cm.
 2. Całość pleców oklej mocną, szeroką taśmą klejącą, aby szelki dobrze trzymały.
 3. Jeżeli chcesz oklej tą samą taśmą dwie plastikowe butelki, które następnie przyklej klejem po drugiej stronie tektury. Butelki skieruj otworem do dołu (dół jest tam, gdzie taśma tekstylna była klejona równolegle, gdzie szelki wychodzą z dwóch przeciwległych boków). Dodatkowo sklej butelki razem z plecami plecaka taśmą.
 4. Zgnieć czerwoną krepę od strony krótszego boku. Na zewnątrz czerwonej krepy dołóż pomarańczową krepę, gniecioną od strony boku dłuższego. Włóż krepy do szyjki butelki i zrób to sama z pozostałymi krepami, które następnie umieść w szyjce drugiej butelki. Przyklej ognie z krepy do butelki. Gwint butelki możesz zakamuflować oklejając go czerwoną taśmą klejącą, np izolacyjną.

 

CZEGO POTRZEBUJESZ do hełmu astronauty:

 • okrągły balon,
 • gazety reklamowe,
 • klej Wicol i woda w proporcji 1:1 (na 1 hełm zużyłam około 150 ml kleju, ale Wam radzę zrobić 1 warstwę więcej, więc liczcie około 200 ml kleju),
 • nożyczki / nóż do tapet,
 • biała farba akrylowa / białe kartki.

Balony, gazety i wikol Wycinanie otwory w hełmie z gazet

Malowanie hełmu Gotowy strój astronauty

Hełm astronauty – KROK PO KROKU:

 1. Nadmuchaj okrągły balon do wielkości nieco większej od głowy dziecka. Ułóż balon w garnku lub misce, tak, żeby się nie ruszał.
 2. Potnij gazety na paski.
 3. Maczaj gazety w kleju i nakładaj na balon warstwami. Nałóż około 3 warstw gazet na balon. Dołu balonu nie oklejaj gazetami, bo i tak tam wytniesz otwór na szyję.
 4. Oklejony gazetami balon zawieś w przewiewnym miejscu i pozostaw do wyschnięcia. My suszyliśmy go przez noc.
 5. Po wyschnięciu wytnij nożyczkami otwory na szyję i oczy.
 6. Pomaluj hełm na biało farbą akrylową lub zastąp ostatnią warstwę gazet białymi kartkami.
 7. Upcyklingowy strój astronauty będzie gotowy, gdy farba wyschnie.

Upcyklingowy astronauta

Upcyklingowy strój astronauty poleca się do podboju kosmosu

Marta

PS Uczcie się na moich błędach i pod żadnym pozorem nie oddajcie Maluchom nieskończonego hełmu. Moi rzewnie prosili i dostali do zabawy jeszcze przed malowaniem i oba hełmy uległy deformacji i porozrywaniu. Zabezpieczony farbą moim zdaniem jest nie do ruszenia, bo sama nie mogłam go dociąć nożyczkami, więc powinien być teraz dziecioodporny.