3-2-1 startujemy – kosmiczna gra do druku

3-2-1 startujemy – kosmiczna gra do druku

Pozostając w tematyce kosmicznej stworzyłam prostą grę dla moich Dzieciaków. Pomysł nie jest autorski, zrobiłam własną przeróbkę planszówki „Potwory do szafy”. Oryginalną wersję oraz wszelkiego rodzaju pamięciówki typu memory moje Maluchy uwielbiają i tak powstała 3-2-1 startujemy – kosmiczna gra do druku. W naszej wersji gry przemyciłam walor edukacyjny, dlatego obrazki zastąpiłam literkami, które układają się w słowo ASTROLOGIA. W czasie gry dziecko powtarza wielokrotnie odliczanie 1-2-3 oraz zwrot 3-2-1. Odkrywając litery możemy sami je nazywać lub pytać Malucha jaka to litera? Ale nic na siłę 🙂

Materiały do 3-2-1 startujemy - kosmiczna gra do druku

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • czarno-biały wydruk na 2 arkuszach A4 o gramaturze minimum 190 g/m2,
 • kredki / flamastry / farby,
 • nożyk do tapet + przykładania / nożyczki,
 • dziurkacz koło o średnicy 42 mm / nożyczki,
 • szeroka transparentna taśma samoprzylepna (użyłam zwykłej pakowej) / folia do oklejania książek,
 • stemple i tusz / kolorowy papier w z motywem kosmicznym i klej – opcjonalnie,
 • niewielkie pudełko (najlepiej jakieś z odzysku) lub koperta,
 • samoprzylepne literki, cyfry i gwiazdki / marker – opcjonalnie.

Kosmiczna gra do druku – KROK PO KROKU:

 1. Wydrukowane kartki na grubym papierze pokoloruj samodzielnie lub z pomocą dzieci. Jeżeli lubisz monochromatyczne wzory to pozostaw wydruk bez zmian.
 2. Jeżeli nie lubisz monotonni z drugiej strony wykonaj pieczątki w gwiazdki lub naklej dowolny kosmiczny wzór. Podpowiedź jak wykonać proste pieczątki znajdziesz w artykule o konstelacjach gwiazd.
 3. Następnie naklej taśmę klejącą z obu stron w miejscach gdzie należy wyciąć karty lub żetony. Jeżeli wolisz użyj transparentnej foli do oklejania książek lub zrezygnuj z zabezpieczenia gry przed pognieceniem i zalaniem.
 4. Wytnij karty nożykiem do tapet. Zdecyduj się na wycięcie jednego kompletu żetonów okrągłych lub kwadratowych. U nas są koła, bo mam okrągły dziurkacz 🙂
 5. Przygotuj małe pudełko, które pomieści wszystkie karty. Jeżeli nie znajdziesz nic odpowiedniego możesz użyć zwykłej koperty. Na kopercie lub pudełku napisz nazwę gry, czyli „3-2-1 Startujemy”. Możesz ozdobić dodatkowo całość gwiazdkami.

Pudełko z grą Żeton z literką A

Gra 3-2-1 Startujemy! Rozłożone karty i żetony

JAK GRAĆ w 3-2-1 Startujemy! ?

3-2-1 startujemy – kosmiczna gra do druku do druku to propozycja dla małych dzieci w wieku przedszkolnym. Moje Maluchy mają 2,5 roku oraz prawie 5 lat i planuję w nią grać aż młodsza córka ogarnie literki. Dzieci w wieku szkolnym gra może znudzić 🙂 Grać może od 1 do 6 graczy, my graliśmy zawsze tylko w 3 osoby.

Przygotowanie do gry

 • Potasuj karty i ułóż je w stos, rewersem do góry. Na wierzchu nie ma być widoczna rakieta, ale gwiazdki.
 • Obok rozłóż 10 żetonów literami do dołu. Żetony możesz rozłożyć w sposób uporządkowany (łatwiej) lub chaotyczny (trudniej).
 • Zamknięte pudełko to nasza przestrzeń kosmiczna, w którą mają odlecieć rakiety. Umieść je obok.
 • Odsłoń pierwszą kartę z rakietą i odłóż ją odkrytą.

Przebieg gry

Gracze ruszają się w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Rozpoczyna najodważniejszy gracz, który jest gotowy na lot w kosmos. Gracze starają się odlecieć w kosmos  kolejnymi rakietami. Każda rakieta do startu potrzebuje jednej litery, która znajduje się na karcie z rakietą. W swoim ruchu gracz odsłania dowolny żeton z literami. Jeżeli gracz odkryję literę, której rakieta potrzebuje do startu, tzn, ze rakieta odlatuje w kosmos. Gracz głośno wypowiadamy słowa „3-2-1 Startujemy!” i wkłada kartę do pudełka, kończąc swój ruch. Jeżeli litery na karcie i odkrytym żetonie nie zgadzają się to gracz licząc głośno od 1 do 3, trzykrotnie próbuje odnaleźć pasującą literę. Po trzech nieudanych próbach odkrycia właściwej litery pojawia się kolejna rakieta, a wszystkie trzy żetony zostają ponownie zakryte. Runda gracza dobiega końca.

Gracze zwyciężają, kiedy uda się wystartować w kosmos wszystkim rakietą. Gra jest przegrana, kiedy zostaną odkryte 4 karty z rakietami i w kolejnym ruchu nie uda się wystartować żadnej z nich.

Warianty

W wersji podstawowej kooperacyjnej gracze grają wspólnie, zespołowe.

Można wprowadzić do gry również element rywalizacji i karty zamiast lecieć w kosmos trafiają do rąk gracza, który odnalazł pasujący żeton. Zdobywcą kosmosu oraz zwycięzcą zostaje ten, kto ma najwięcej kart.

Przebieg gry 3-2-1- Startujemy!

3-2-1 startujemy – kosmiczna gra do druku – poleca się do rodzinnych rozgrywek