Gwiazdozbiory, czyli konstelacje gwiazd

Gwiazdozbiory, czyli konstelacje gwiazd

W ramach projektu badawczego KOSMOS, w pierwszej kolejności mój Przedszkolak poznał gwiazdozbiory, czyli konstelacje gwiazd. Astronomia nigdy nie była moją mocną stroną. Nigdy szczególnie jej nie lubiłam, ani w wydaniu naukowym, ani rozrywkowym. Kosmiczne filmy science fiction raczej omijam szerokim łukiem. Wśród klasyków pamiętam „Argamedon” i na tym kończy się moja lista polecajek w tym temacie.  Większość informacji, których się dowiedziałam w ramach projektu była dla mnie nowością (wiem, wiem braki edukacyjne mam spore, byle tylko dzieci były mądrzejsze od matki :)). Na podstawie Wikipedii przygotowałam dla dzieci 6 kart opisujących konstelacje gwiazd, które możesz pobrać. Sama nie umiałam sypać z rękawa informacjami na ich temat, stąd pomysł z przygotowaniem sobie ściąg w rozmiarze XXL 🙂 Na dobry początek wzięłam na tapetę konstelacje okołobiegunowe nieba północnego, które są widoczne w Polsce przez cały rok. Nam to wystarczyło, pobierzcie i sprawdźcie, czy Wam też to wystarczy.

Przeczytałam dzieciom to i owo o gwiazdozbiorach, temat niestety nie zainteresował ich szczególnie. W ramach oswajania matematyki porównywaliśmy konstelacje pod względem wielkości oraz liczby widzianych gwiazd gołym okiem. Potem zajęliśmy się częścią manualno-rozrywkową, czyli zaczęliśmy odwzorowywać konstelacje. To zdecydowanie bardziej przypadło dzieciakom do gustu. Skończyliśmy na konsumpcji słodkości, bo przecież za ciężką prace nagroda się należy 🙂 Ujarzmiacie razem z nami gwiazdozbiory, czyli konstelacje gwiazd?

Karty pracy z konstelacjami gwiazd do druku

Czego użyliśmy ujarzmiając gwiazdozbiory, czyli konstelacje gwiazd:

 • karty pracy z konstelacjami,
 • dziurkacz gwiazdka około 25 mm,
 • czarny/biały brystol,
 • cienki arkusz magnetyczny bez kleju (4 mm),
 • foremki do wykrawania ciastek w kształcie gwiazdki + farby,
 • gumka do mazania + ołówek + nożyk introligatorski,
 • pianka kreatywna + nożyczki + klej + drewniany sześcian / plastikowa nakrętka,
 • akwarele lub tusz do stemplowania,
 • klocki lego w kolorze czarnym i białym lub transparentnym,
 • białe pianki marshmallows,
 • popcorn,
 • wykałaczki.

MAGNETYCZNE KONSTELACJE GWIAZD

Czarny arkusz magnetyczny bez kleju podziurkowaliśmy dziurkaczem w kształcie gwiazdek. W ten sposób powstała nam wystarczająca liczba gwiazd, by tworzyć konstelacje, zarówno na lodówce, jak i na magnetycznej tablicy suchościeralnej. Kształty konstelacji odwzorowywaliśmy z kart pracy. W ten sam sposób możesz dziurkować naklejki lub kartki, z których później powyklejasz konstelacje. Jeżeli chcesz mieć różnobarwne gwiazdki to super sprawdzą się kolorowe czasopisma.

Dziurkacz w kształcie gwiazdki i folia magnetycznaKonstelacje gwiazd na tablicy suchościeralnej

Konstelacje gwiazd na lodówce

STEMPLOWANE GWIAZDOZBIORY

Konstelacje gwiazd można również stemplować. Najłatwiej do stemplowania użyć foremek do wykrawania ciastek/pierników i farby plakatowej. Banalnie proste, a zabawa zachwyciła moich Maluchów. Ciekawe, czy także u Was się sprawdzi.

Stemplowanie wykrawaczkami do ciastek Gwiazdki malowane wykrawaczkami do ciastek

Wykonaliśmy również pieczątki handmade. Możemy się pochwalić dwoma rodzajami stempli. Pieczątki najprościej wykonać ze zwykłej gumki do mazania. Na gumce narysuj ręcznie lub odrysuj z dziurkowanej gwiazdki żądany kształt. Następnie nożykiem do tapet wytnij z gumki kształt gwiazdki. Zewnętrzny nadmiar gumki wytnij nożykiem, tak by została wyższa gładka powierzchnia w kształcie gwiazdki.

Stemple można równie prosto wykonać z arkusza pianki kreatywnej. Najpierw rysujesz kształt gwiazdki ręcznie lub odrysowuje od wzoru. Możesz również odcisnąć kształt gwiazdki z foremek do wykrawania ciastek/pierników. Potem wycinasz kształt nożyczkami i przyklejasz do drewnianego klocka (my użyliśmy kleju introligatorskiego Magic). Po wyschnięciu kleju stemple są gotowe do użytku. Do stemplowania możesz użyć tuszu lub tak jak my zwykłych farb akwarelowych. Jeżeli stemple jest niewielki to wystarczy zrosić farbki i używać akwarel jak gąbki z tuszem. Jeżeli stempel jest większy niż średnica farby to nanoś farbę pędzelkiem bezpośrednio na pieczątkę. Używaj jak najmniej wody, żeby gwiazdki się ładnie odbiły.

Materiały do wykonania stempli Gwiazdka odciskana wykrawaczką do ciastek na piance kreatywnej

Akwarele i gwiezdne stemple Stemplowane gwiazdki

 

KONSTELACJE GWIAZD Z KLOCKÓW LEGO

Z czarnych klocków zbudowaliśmy jak największą płaską powierzchnię, która odzwierciedlała niebo. Zasoby naszych żółtych klocków były niewielkie, dlatego za gwiazdy posłużyły nam małe klocki w kolorze białym lub transparentnym. I w ten o to sposób zbudowaliśmy na czarnym lego niebie białe konstelacje gwiazd.

Gwiazdozbiór Żyrafy z klocków LEGO Gwiazdozbiór Kasiopei z klocków LEGO

 

PIANKOWE GWIAZDOZBIORY

Konstelacje gwiazd konstruowane z pianek marshmallows i wykałaczek podpatrzyliśmy u Pani Kredki 🙂 Pomysł genialny, tylko konstelacje znikały z prędkością światła. Zaraz po skonstruowaniu konstelacji pojawiało się pytanie, czy możemy to zjeść, więc z robieniem zdjęć musiałam się bardzo spieszyć 😛

Gwiazdozbió Kasiopei z pianek Konstruowanie gwiazdozbiorów

Mała Niedźwiedzica z pianek

KONSTELACJE Z POPCORNU

Po bardzo krótkiej żywotności piankowych gwiazdozbiorów zamieniliśmy pianki na popcorn. Jeżeli chcecie, żeby Maluchy nie wyjadały gwiazdek, to użyjcie przypalonego popcornu. I to jest właśnie upcykling żywności, a żeby przypalić popcorn to trzeba mieć talent – jak ja 🙂

Popcorn i wykałaczki Konstelacje z popcornu

Gwiazdozbiory z popcornu

Z życzeniami pysznej zabawy