Przepis na upcyklingowe memo dotykowe

Przepis na upcyklingowe memo dotykowe

Lubicie gry i zabawy towarzyskie? Jeżeli tak, to mam dla Was propozycję dość niecodzienną. Prosty przepis na grę nie tylko dla dzieci, którą wykonacie ze śmieci znalezionych w domu. Gra będzie stymulować zmysł dotyku, tak bardzo niedopieszczony i często zapominany. A co najciekawsze, gra okaże się nie lada wyzwaniem również dla dorosłych uczestników 🙂 Na pewno dostarczy wszystkim ciekawych wrażeń. Dodatkowo nie spotkałam się ze sklepowym odpowiednikiem tej gry, więc Wasza gra będzie wyjątkowa. Zatem do dzieła, zróbmy razem upcyklingowe memo dotykowe!

CZEGO POTRZEBUJESZ:

  • metalowe nakrętki od słoików, u nas po obiadkach niemowlęcych,
  • klej na gorąco lub inny mocny klej,
  • pompony, kolorowe piórka, kreatywne druciki, flic, papier falisty, kasza, ryż, kukurydza, groch, pestki, goździki, fasola, soczewica, kasztany, kamienie, sól gruboziarnista, makaron, gąbka, sznurek, patyczki, tkaniny o różnych teksturach (np. plusz, futerko, sztruks), guziki, folia bąbelkowa,  papier ścierny (najlepiej gruboziarnisty), sztuczna trawa, wycieraczka, myjka  z wypustkami z tworzywa sztucznego, łańcuch choinkowy, itp. -> najlepiej śmieci, resztki, które znajdziesz w domu,
  • nożyczki lub nożyk,
  • woreczek tekstylny (możesz go uszyć z czegokolwiek, ja mam całą kolekcję woreczków z pieluszek).

Klej, nożyczki i materiały do wykonania gry Metalowe nakrętki od słoików

Materiały sypie, spożywcze do wykonania gry Gotowe nakrętki do gry w memory dotykowe

Upcyklingowe memo dotykowe – KROK PO KROKU:

  1. Uzbieraj  jak najwięcej identycznych metalowych nakrętek od słoików. Lepsze będą o mniejszej średnicy, np. po koncentracie pomidorowym, obiadkach dla niemowląt lub małych przetworach.
  2. Poszukaj w domu materiałów o różnej teksturze, które mógłbyś przykleić do nakrętek. Jeżeli materiały są w większych arkuszach to odrysuj koła i je wytnij (nie musi być idealnie). Przygotuj tyle materiału, żeby starczyło każdego na dwie nakrętki. Jeżeli przygotowujesz gr dla małych dzieci postaraj się jak najbardziej skontrastować tekstury – gra będzie łatwiejsza. Jeżeli przygotowujesz gr dla starszaków lub dorosłych to przygotuj kilka par nakrętek o podobnych teksturach, np u nas goździki i sól kamienną łatwo można pomylić 🙂
  3. Posmaruj klejem wewnętrzną część nakrętek i przyklejaj zgromadzone i przycięte materiały. Przygotuj po dwie takie same nakrętki.
  4. Poszukaj w domu woreczek tekstylny, który pomieści wszystkie nakrętki lub uszyj go sama. Jeżeli nie masz woreczka, możesz użyć kartonika albo innego pudełka.

JAK GRAĆ w ucyklingowe memo dotykowe?

Wszystkie nakrętki umieszczamy w woreczku. Pierwsza osoba (np. najmłodsza lub najstarsza) losuje ręką jedną nakrętkę i ją wyciąga z woreczka. UWAGA – pod żadnym pozorem nie wolno podglądać, przy niesubordynacji uczestników należy wiązać oczy opaską! Gracz próbuje wyciągnąć drugą taką samą nakrętkę. Jeżeli się nie udało, obie nakrętki wracają do woreczka. Następnie ruch ma kolejna osoba, która znowu próbuje odnaleźć w woreczku dwie takie same nakrętki bez podglądania, itd. Gramy tak długo aż zostaną wyciągnięte wszystkie nakrętki. Wygrywa ta osoba, która zgromadzi najwięcej par nakrętek.

Najmłodsze dzieci, które dopiero zaczynają poznawać świat, mogą bawić się odkrytymi nakrętkami jednocześnie. Szukając za pomocą dotyku i wzroku takich samych nakrętek.

Zasady gry możesz dowolnie modyfikować i dostosowywać do potrzeb i wieku uczestników gry.

Nasze memo dotykowe poleca się do zabawy