Farbowanie ryżu do kreatywynych zabaw w domu

Farbowanie ryżu do kreatywynych zabaw w domu

Kolorowy ryż to świetny materiał do dziań artystycznych, łatwy w przygotowaniu i nie drogi. Bawiąc się Maluszki ćwiczą motorykę małą, koordynację ręka oko, stymulują zmysł dotyku, ćwiczą skupienie i precyzje działania. Przesypywać ryż mogą już niemowlęta, które umieją siedzieć samodzielnie, oczywiście pod opieką dorosłych, trzeba pilnować by ryż nie został zjedzony. Moja córka tego rodzaju zabawy uwielbia odkąd skończyła roczek. Jest też druga strona medalu – po skończonej zabawie zawsze odkurzacz idzie w ruch. No ale dla kilku minut spokoju można poświęcić potem czas na odkurzanie, u nas o dziwo i odkurzanie kolorowego ryżu okazało się atrakcją dla niespełna pięciolatka 🙂 Farbowanie ryżu jest warte zachodu.

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • biały ryż (ja kupiłam w hipermarkecie na wagę, około 3 zł za kilogram), zużyłam około kilograma,
 • barwniki do jajek, ja miałam 4 podstawowe kolory, kolejnym razem zmieszam część barwników tworząc więcej odcieni,
 • szklane naczynia, tyle ile masz barwników, ja użyłam duże słoiki,
 • wrzątek,
 • spirytus salicylowy,
 • łyżki,
 • cedzak,
 • gazety lub ręcznik papierowy,
 • styropianowe tacki i patyk do kukurydzy (może być opcjonalnie duży gwóźdź albo wkrętak).

Czego potrzebujesz do farbowania ryżu? Wsypywanie ryżu do barwników

Dziurkowanie patyczkiem tacki styropianowej Ryż moczy się w barwnikach

Kolorowy ryż suszy się na tackach

Farbowanie ryżu – KROK PO KROKU:

 1. Rozdziel ryż na tyle porcji ile masz barwników. Przygotuj szklane naczynia takiej wielkości aby pomieściły ryż.
 2. Wsyp do szklanych naczyń barwniki do jajek i zalej wrzątkiem. Do każdego roztworu dodaj kilka kropel spirytusu (żeby ryż nie brudził paluszków), wymieszaj i wsyp ryż. Pozostaw ryż w barwniku na około 30 minut.
 3. W styropianowych tackach zrób dziurki, ja użyłam patyczków do kukurydzy. Jeżeli nie masz styropianowych tacek to pomiń ten punkt.
 4.  Odcedź ryż, ja użyłam durszlaka metalowego z małymi dziurkami. Dobrze go odsącz.
 5. Styropianowe tacki wyłóż papierowymi ręcznikami lub gazetami. Wysyp na tacki ryż i przemieszaj go łyżką kilkakrotnie. Po chwili wymień gazety na suche i za każdym razem mieszając ryż. Ja zrobiłam tak 2-3 razy. Zostaw ryż do całkowitego wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Ja zostawiłam go na ruszcie piekarnika na całą noc. Rano ryż był gotowy do zabawy.

Farbowanie ryżu i co dalej?

W pierwszym etapie dzieci ryż przesypywały, mieszały, rozsypywały, dotykały.  Potem zrobiliśmy kompozycje słoikowe, tzn wsypywaliśmy ryż warstwami w szklanym naczyniu. Potem zrobiliśmy mozaiki i rysunki ryżowe. A w między czasie wracaliśmy do pierwszego etapu mieszania, przesypywania i rozsypywania.

FLAGA POLSKI

Polowe białej kartki posmarowaliśmy klejem i nasypaliśmy tam czerwony ryż. Nadmiar ryżu otrzepaliśmy z rysunku i tak powstała flaga Polski.

Flaga Polski z czrwonego ryżu Flaga Polski z czerwonego ryżu

MOZAIKA Z BIAŁYM PASSE-PARTOUT

Na biały brystol A6 (tj kartka A4 przecięta 2 razy na pół) przyklej na środku pasek szerokiej taśmy dwustronnej o wymiarach około 5 cm x 9 cm. Odklej taśmę. Jednym kolorem ryżu ułóż prosty kształt, np. błękitne serce, zieloną choinkę, czerwony kwiatek, żółtą wijącą się ścieżkę. Na resztę taśmy przyklej mieszankę wszystkich kolorów. Taki rysunek może posłużyć jako obrazek do powieszenia w ramce lub baza do kartki z życzeniami.

Dwustronna taśma klejąca na białym brystolu Serce ułożone z błękitnego ryżu

Mozajka serce Cztery mozajki

KOLOROWA MAPA POLSKI

Na zwykłej kartce wydrukuj odbicie lustrzane konturowej mapy Polski w formacie A5. (Uczcie się na moich błędach, ja dopiero po wykonaniu pierwszej mapy zauważyłam, że coś nie gra i że ma być odbicie lustrzane :)) Na odwrocie kartki przykleiliśmy taśmę dwustronną, tak, aby po wycięciu konturu cała mapa była podklejona taśmą. Odkleiliśmy taśmę i posypaliśmy Polskę kolorowym ryżem. Kolorową mapę przykleiliśmy na czarny brystol o formacie A5.

Taśma klejąca z mapą konturową Polski Wycieta mapa Polski

Mapa Polski z kolorowego ryżu

SORTER RYŻU

Ostatnia propozycja jest dla naprawdę wytrwałych i cierpliwych Maluszków. Mam dla Was bardzo żmudne i wciągające zajęcie. Co powiecie na sorter ryżu? Potrzebujecie tekturową wytłaczankę po jajkach i kolorowy ryż. Do sortowania można użyć paluszków lub starej pęsety. Ćwiczymy motorykę małą, chwyt pęsetowy.  Nauka poprzez zabawę, prawie jak w bajkowym Kopciuszku 😉

Sortowanie kolorowego ryżu - chwyt pęsetowy

 

Z życzeniami kolorowej zabawy

Marta