Zwierzaki z wytłaczanek zrób sobie sam

Zwierzaki z wytłaczanek zrób sobie sam

Wytłaczanki kartonowe po jajkach to bardzo kreatywny materiał. Mamy dla Was tutorial „Jak wykonać zwierzaki z wytłaczanek?”. Własnoręcznie wykonane modele robali mogą się przydać na wiosennym spacerze, w czasie poszukiwania oryginalnych odpowiedników występujących w przyrodzie 🙂 No i żalu nie będzie, jak zapomnimy zwierzaki z wytłaczanek zabrać z placu zabaw, albo zginą nam gdzieś w ferworze walki. Przed zwierzaki przetestowaliśmy najpierw samochody. Rok temu w ramach przedszkolnego projektu AUTA zrobiliśmy razem z 3 latkiem wywrotkę, wóz strażacki i ambulans. Nie będę Was oszukiwać, pojazdy nie przetrwały próby czasu, ale i tak warto było je zrobić. Potem dzieci same zrobiły prosty sorter do pomponów, on jest z nami do dzisiaj 🙂 Mamy też krokodyla, którego wyprowadzamy od czasu do czasu na spacer. Z tekturowych wytłaczanek po jajkach można wyczarować naprawdę cuda, mnóstwo inspiracji znajdziecie na Pintereście.

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • tekturowe wytłaczanki po jajkach,
 • farby, pędzelek, woda,
 • ruchome oczy/pompony/beczułkowate pineski z plastikowymi nakrętkami do zrobienia oczu,
 • kreatywne druciki/beczułkowate pineski z pomponami do zrobienia czułek,
 • czarny sznurek/gumka do zrobienia pasków pszczoły,
 • mały przeźroczysty plastikowy pojemnik do zrobienia skrzydeł pszczoły,
 • czarny marker/farba,
 • klej introligatorski, np Magic,
 • nożyczki, gwóźdź/pineska do zrobienia dziurek na czułki.

zwierzaki z wytłaczanek - materiały wejściowe

Pszczoła z wytłaczanki – KROK PO KROKU:

 1. Z zamykanej kartonowej wytłaczanki wytnij nożyczkami 2 elementy, wyrównaj od dołu.
 2. Pomaluj całość żółtą farbą i poczekaj aż wyschnie. Odczekaj aż farba wyschnie.
 3. Czarnym sznurkiem lub gumką obwiąż 3 razy tekturowy element, tworząc czarne paski na żółtym tle. Oba końce zwiąż razem od dolnej części, tak żeby wiązanie nie było widoczne. Sznurek rozłóż po jednym pasku na każdym z elementów i jeden pasek  w miejscu zwężenia. Jeżeli wolisz możesz również narysować czarne paski farbą.
 4. Ścianki małego przezroczystego plastikowego pojemnika rozetnij na cztery części, prostopadle do dna. Dno pozostaw nienaruszone. Cztery wycięte części wygnij, tworząc jedną płaszczyznę z okrągłym dnem. Wsuń skrzydełka pod środkowy czarny pasek.
 5. W miejscu gdzie ma być głowa przyklej ruchome oczy lub zrób oczy z małych żółtych nakrętek, które przypniesz beczułkowatymi pineskami. Żeby dzieci nie wyrwały pinesek dobrze jest je dodatkowo przykleić klejem.
 6. Powyżej oczu zrób dwie dziurki gwoździem lub pineską. Wsuń  od spodu drucik kreatywny i powyginaj go tak, by przypominał czułki. Alternatywnie możesz użyć beczułkowatych pinesek z przyklejonymi na końcach pomponami. Nie zapomnij o przyklejeniu pinesek klejem.
 7. Czarnym flamastrem lub farbą narysuj uśmiech.

Materiały potrzebne do wykonania pszczoły Pszczoła z wytłaczanki

Pająk z wytłaczanki – KROK PO KROKU

 1. Z zamykanej kartonowej wytłaczanki wytnij 1 element, wyrównaj od dołu, tak by miał on wysokość około  2 cm.
 2. Pomaluj całość farbą, ja wybrałam kolor pomarańczowy Ty możesz użycz również innego koloru, np. czarnego, brązowego. Pozostaw do wyschnięcia.
 3. Przyklej ruchome oczy.
 4. Kreatywne druciki w ciemnym kolorze przetnij na pół. Tak powstałe cztery druciki połącz razem w połowie ich długości. Druciki przyklej od spodu kartonika, tak, żeby były po 4 nogi z każdej strony. Poczekaj aż klej zwiąże.

Materiały do wykonania pająka Pająk z wytłaczanki

Gąsienica z wytłaczanki – KROK PO KROKU:

 1. Z kartonowej wytłaczanki na 25 jaj wytnij nożyczkami jeden pasek. Nasza gąsienica składa się z 6 elementów wytłaczanki.
 2. Pomaluj całość farbami, możesz wybrać jeden kolor lub tak jak my stworzyć kolorową gąsienice.
 3. W miejscu gdzie ma być głowa przyklej ruchome oczy.
 4. Powyżej oczu zrób dwie dziurki gwoździem lub pineską. Wsuń od spodu drucik kreatywny o długości około 8 cm  i powyginaj go tak, by przypominał czułki.
 5. Przytnij 5 drucików kreatywnych  o długości około 13 cm i przyklej je od spodu, po jednej parze nóg przy każdym z tekturowych elementów. Poczekaj aż klej zwiąże.

Wycieta wytłaczanka do zrobienia gąsienicy Gąienica z wytłaczanki

Biedronka z wytłaczanki – KROK PO KROKU

 1. Z zamykanej kartonowej wytłaczanki wytnij 1 element, wyrównaj od dołu, tak by miał on wysokość około  2 cm – taki sam element jak do wykonania pająka.
 2. Pomaluj 3/4 elementu czerwoną farbą, a pozostałą 1/4 na czarno. Jak wyschnie farba to na czerwonej części zrób czarną farbą kropki. Do zrobienia kropek możesz użycz jako stempla patyczka higienicznego, gumki od ołówka lub małego palca u dłoni.
 3. Przyklej ruchome oczy.
 4. Powyżej oczu zrób dwie dziurki gwoździem lub pineską. Wsuń od spodu czarny drucik kreatywny o długości około 8 cm  i powyginaj go tak, by przypominał czułki.

Biedronka na drzewie Biedronka na trawie

Zwierzaki z wytłaczanek i ja życzymy Wam miłej zabawy

PS Jeżeli mało Ci wytłaczankowej zabawy to inspiruj się dalej 🙂