Upcyklingowa kartka urodzinowa

Upcyklingowa kartka urodzinowa

Zacznijmy od tego, że mam słabość do kolorowych kartonowych pudełek na chusteczki higieniczne. Dramat zaczyna się gdy chusteczki się skończą. Bo kartonik jest tak ładny, że żal go wyrzucić na śmietnik. Wtedy do akcji wkracza dziurkacz. Zwykle dziurkuje gwiazdki, bo one zawsze się do czegoś przydadzą. Gwiazdki w kwiatki jakoś mi nie pasowały (teraz sobie myślę, że ten wniosek był nie słuszny), więc zdecydowałam się na coś bardziej uniwersalnego. I tak o to powstała DIY kartka urodzinowa, do wykonania której poprosiłam o pomoc dzieci. Zadanie jest tak proste, że żal było bawić się samemu.

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 • kolorową tekturę, u mnie kartonik po chusteczkach higienicznych,
 • biały blok techniczny,
 • dziurkacz w kształcie puzzla, ja użyłam małego dziurkacza o wielkości około 2,5 cm,
 • brush penn lub inny pisak,
 • szary lub czarny brystol, u mnie teczka reklamowa,
 • nożyczki lub nóż do papieru,
 • klej introligatorski,
 • przezroczysta taśma klejąca,
 • biała kartka jeżeli użyjesz szarego brystolu i z tyłu chcesz napisać życzenia na białym tle (moja teczka była z drugiej strony biała, więc ten punkt pominęłam).

Kartonik po chusteczkach i dziurkacz w kształcie puzzla Dziurkowanie kartonika po chusteczkach

Kolorowe puzzle wykonane dziurkaczem Przyklejanie puzzli na szary papier

DIY kartka urodzinowa – KROK PO KROKU:

 1. Najpierw dziurkaczem zrób puzzle – im  więcej tym lepiej. Większość puzzli miała być jak najbardziej kolorowa, plus klika puzzli białych do wykonania napisu. Potrzebujesz tyle białych puzzli ile liter jest w napisie, który chcesz zamieścić na życzeniach.
 2. Z ciemnego brystolu wytnij format, w jakim mają być życzenia, u mnie 3 kwadraty 10×10 cm.
 3. Ułóż puzzle na ciemnym tle, następnie przyklej je klejem.
 4. Na białych puzzlach wykonaj napis. Ja na pierwszej kartce napisałam „Sto lat”, na drugiej „Babciu”, a na trzeciej „Jolo”. Do wykonania napisu użyłam brush penna, ale Ty możesz wykorzystać dowolny sprzęt piszący.
 5. Jeżeli użyłeś ciemnego brystolu, a na rewersie chcesz napisać życzenia to podklej kartki białym papierem lub do napisania życzeń użyj białego pisaka.
 6. Wszystkie trzy kartki ułóż chronologicznie obok siebie. Weź pierwszą kartkę i wzdłuż jej prawej krawędzi przyklej taśmę klejącą, tak żeby jedna trzecia szerokości taśmy była przyklejona do kartki, a reszta do stołu. Odklej taśmę od stołu i przyklej ją tak samo do drugiej kartki, pozostawiając pomiędzy obiema kartkami przestrzeń. Odwróć całość i z drugiej strony przyklej taśmę klejącą w tym samym miejscu, żeby nic się nie kleiło. Analogicznie postępuj z trzecią kartką.
 7. Z drugiej strony napisz życzenia, złóż kartkę w harmonijkę i włóż do koperty.

Upcyklingowa kartka urodzinowa złożona

Upcyklingowa kartka urodzinowa ułożona w formie harmonijki Rozłozone upcyklingowa kartka urodzinowa

Życzę Wam dużo satysfakcji z wykonania własnoręcznych życzeń