DIY siedzisko balkonowe z opony samochodowej

DIY siedzisko balkonowe z opony samochodowej

Opowiem Wam jak nieszczęście Małżonka przekułam w radość Małolatów, czyli krótki tutorial naszego upcyklingowego siedziska. Póki co nie mamy innych przestrzeni pod chmurką, więc testujemy intensywnie na balkonie. Ale obawiam się, że nasze siedzisko balkonowe z opony równie dobrze spiszę się na tarasie, w ogrodzie, czy w altanie. Sprawdź i Ty! 🙂

CZEGO POTRZEBUJESZ:

  • opona samochodowa,
  • wiertarka i wiertło,
  • miara,
  • kreda,
  • sznurek.

DIY siedzisko z opony samochodowej :

  1. Miarą zmierz obwód opony w miejscu, w którym chcesz nawiercić dziury ( u mnie miej więcej w połowie pierścienia opony, tj około 5-6 cm od zewnętrznego obwodu). U mnie obwód wyniósł około 156 cm. Ustal w jakich odstępach mają być nawiercone dziury, u mnie około 3 cm, czyli 156/3 = 52 dziury do nawiercenia.
  2. Za po mocą miary odmierz w równych odstępach  (u mnie 3 cm) miejsce nawiercenia dziury i zaznacz je kredą. Następnie nawierć dziury wiertarką. Wielkość wiertła dobież do grubości sznurka. Ja użyłam sznurka około 3 mm, otwory wywierciłam na tyle małe, że sznurek nie był w stanie swobodnie przez nie przejść, dlatego przepychałam go ołówkiem.
  3. Oszacuj potrzebną ilość sznurka. Najpierw ze wzoru na obwód koła oblicz promień, czyli l=2∏r, stąd r= l/2∏, u mnie r=156/2×3,14=25 cm. Długość potrzebnego sznurka to iloczyn promienia, ilości dziur pomnożony przez 2 (bo sznurek przejściu przez dziurę musi wyjść, czyli z każdego nawierconego otworu będą wychodzić dwa promienie). Ja zużyłam około 25X52X2=2600 cm= 26 m sznurka (u mnie motek miał 30 m – kupiony w markecie budowlanym) . Jeżeli nie masz sznurka w jednym kawałku to możesz użyć kilku sznurków, a miejsce wiązania ukryć wewnątrz opony.
  4. Rozplącz około połowę potrzebnej długości sznurka. Rozplątany sznurek przedziej od dołu przez wybrany otwór i poprowadź go do przeciwległego otworu, przez który przedziej sznurek od góry. Przeplataj sznurek dalej do kolejnych przeciwległych otworów. Ja przeplatałam przez co drugi otwór i potem uzupełniałam opuszczone miejsca. Jeżeli będziesz robić po kolei też będzie ok. Kiedy skończy Ci się sznurek, rozplącz motek z drugiej strony i postępuj analogicznie. Na końcach zawiąż supełki od wewnętrznej strony opony, żeby były nie widoczne.

Z życzeniami udanego wypoczynku

PS A Wy gdzie będziecie testować siedzisko balkonowe?